Product Details
Place of Origin: china
Brand Name: SANY
Model Number: SYM5442THBEB
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Negotiable
|
Rotation Angle:
|
360°
|
Max Vertical Reach:
|
62m
|
Max Horizontal Reach:
|
56m
|
Product Brand:
|
SANY
|
Brand:
|
SANY
|
Gross Mass:
|
44000kg
|
Date Of Manufacture:
|
2020.03
|
Max Theoretical Pressure:
|
13Mpa
|
|
Rotation Angle:
|
360°
|
|
Max Vertical Reach:
|
62m
|
|
Max Horizontal Reach:
|
56m
|
|
Product Brand:
|
SANY
|
|
Brand:
|
SANY
|
|
Gross Mass:
|
44000kg
|
|
Date Of Manufacture:
|
2020.03
|
|
Max Theoretical Pressure:
|
13Mpa
|
The SANY SYM5442THBEB concrete pump truck features a full 360° rotation angle for excellent maneuverability in tight spaces and a maximum vertical reach of 62m for high-rise construction projects. Built with durable construction and advanced technology, these pump trucks deliver consistent performance on any job site.
Whether you need a brand new concrete pump truck or a high-quality second-hand option, SANY's commitment to quality and reliability ensures exceptional performance and longevity.
| Model Number | SYM5442THBEB |
| Gross Mass | 44000kg |
| Max Theoretical Output | 180m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 13Mpa |
| Manufacture Date | 2020.03 |
| Rotation Angle | 360° |
| Max Horizontal Reach | 56m |
| Max Vertical Reach | 62m |
This concrete pump truck is ideal for:
The pump truck is designed to transport concrete to hard-to-reach places, making it perfect for contractors looking to increase productivity and efficiency on the job site.
We offer customized services to meet your specific requirements, including:
Our minimum order quantity is 1 set with negotiable pricing.