Product Details
Place of Origin: China
Brand Name: Zoomlion
Model Number: ZLJ5440THBSF
|
Rotation Angle:
|
360°
|
Max Horizontal Reach:
|
57m
|
Max Theoretical Pressul:
|
11Mpa
|
Max Vertical Reach:
|
63m
|
Max Theoretical Output:
|
180m³/h
|
Product Brand:
|
Zoomlion
|
Brand:
|
Zoomlion
|
Gross Mass:
|
44000kg
|
|
Rotation Angle:
|
360°
|
|
Max Horizontal Reach:
|
57m
|
|
Max Theoretical Pressul:
|
11Mpa
|
|
Max Vertical Reach:
|
63m
|
|
Max Theoretical Output:
|
180m³/h
|
|
Product Brand:
|
Zoomlion
|
|
Brand:
|
Zoomlion
|
|
Gross Mass:
|
44000kg
|
Our thoroughly inspected and maintained second hand pump truck is in top working condition, ready to handle any construction challenge. This Zoomlion model delivers reliable performance for both large-scale projects and smaller jobs with its impressive 63m vertical reach and 360° rotation capability.
The pump truck's maximum theoretical output of 180m³/h makes it suitable for diverse applications including high-rise buildings, bridges, mining operations, and tunneling projects.
| Brand | Zoomlion |
| Model Number | ZLJ5440THBSF |
| Max Vertical Reach | 63m |
| Max Horizontal Reach | 57m |
| Rotation Angle | 360° |
| Gross Mass | 44000kg |
| Max Theoretical Output | 180m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 11Mpa |
| Manufacture Date | November 2020 |
| Place of Origin | China |
This versatile pump truck excels in various scenarios: